Du har afsløret, Steffen at du bor et eller andet sted i København, hvor grænsen er 50, men at nogen kører 80.
Kunne du ikke tage at blande det ude af diskussionen om hvorvidt det er rimeligt at køre 87 på rute 6 mellem Roskilde og Helsingør og rute 211 mellem Måløv og Kregme?
Der sker sgu ikke ret mange ulykker i forhold til den meget øgede trafik, så vi behøver ikke at sløve den ned til 70 eller 60.
"Blå blok vil hæve fartgrænserne"
-
Fabia Combi
- Medlem
- Indlæg: 1118
- Tilmeldt: 11. jul 2008, 20:42
- Geografisk region: Nordsjælland
- VCDS ejer: Nej
- Has thanked: 0
- Been thanked: 0
-
ph
- Aktiv medlem
- Indlæg: 4311
- Tilmeldt: 18. nov 2011, 19:29
- Geografisk region: Sydsjælland
- VCDS ejer: Nej
- Has thanked: 5 times
- Been thanked: 58 times
Re: "Blå blok vil hæve fartgrænserne"
som i højresvingsulykker, hvor cyklister der lever i deres egen lille verden, vælger at være så ligeglade med alt der sker omkring dem, at de kører ind under en lastbil. hvori der sidder en chauffør, som af den ene eller anden årsag overser cyklisten.comforttraktoren skrev:Så længe de fleste i trafikken bevæger sig rundt med hovedet oppe i røven, eller uden antydning af deltagelse eller opmærksomhed på det man nu har gang i, kan vi sætte hastigheden ned til skridtgang og alligevel dræbe mennesker i trafikken .
...Er fordi de har monteret en idiotisk gearindikator der beder en om at lade motoren sejtrække sig ihjel.
Der er hverken brændstoføkonomi eller totaløkonomi i at følge anvisningerne.
Der er hverken brændstoføkonomi eller totaløkonomi i at følge anvisningerne.
- SteffenR
- Meget aktiv medlem
- Indlæg: 8650
- Tilmeldt: 13. jun 2008, 13:11
- Geografisk region: København
- VCDS ejer: Nej
- Has thanked: 54 times
- Been thanked: 259 times
Re: "Blå blok vil hæve fartgrænserne"
comforttraktoren skrev:Så længe de fleste i trafikken bevæger sig rundt med hovedet oppe i røven, eller uden antydning af deltagelse eller opmærksomhed på det man nu har gang i, kan vi sætte hastigheden ned til skridtgang og alligevel dræbe mennesker i trafikken .
100%, men løsningen på problemet er ikke, at sætte farten op.
ph skrev: som i højresvingsulykker, hvor cyklister der lever i deres egen lille verden, vælger at være så ligeglade med alt der sker omkring dem, at de kører ind under en lastbil. hvori der sidder en chauffør, som af den ene eller anden årsag overser cyklisten.
Man burde indføre kørekort til cykel og lade politiet have en større indsats på området, da der er et under, at der ikke dør flere.
"Living on Earth is expensive, but it does include a free trip around the sun every year."
Ironi kan forekomme
Ironi kan forekomme
Re: "Blå blok vil hæve fartgrænserne"
80 kmt - kigge væk i 4 sekunder, så har du tilbagelagt 89 meter i blinde.KBoesen skrev:Dette er jo også fuldstændigt vanvittigt! Jeg ved godt jeg ikke er nogen engel selv, og kigger da også af og til på mobilen og andet, men når det sker så har jeg også sikret mig vejens forløb et godt stykke samt tjekket hvor mine medtrafikanter er og så er det altså kun få splitsekunder ad gangen.SteffenR skrev: https://www.aaafoundation.org/using-nat ... er-crashes
De der er jo fuldtændig væk og glor væk fra vejen i 2-3 sekunder og så bang..