Side 1 af 1

Identitetsskifte

: 4. dec 2009, 11:10
af Andy
Når folk får monteret fx et HGP kit, betaler man så ny afgift af bilen?? Her tænker jeg på større kit, hvor fx ombygning af bremser også nødvendig.

Som altid så lever SKAT i sin egen verden også overfor synsmyndigheden. Nu har SKAT fx vurderet at denne Fiesta havde mistet sin identitet = ny afgift. Fandeme røv, når bilen ikke engang kan synes.

Hvis det skal være praksis, så skal der ikke meget ombygning til, før at man skal betale ny afgift.

Jeg er i øvrigt ikke enig i, at manden skal betale registreringsafgift af en bil som ikke kan synes til, at køre i Danmark. Det er jo i mod praksis på området.

______________________________________________________


Politiet tog bilen d. 7/8-09 som du så i politijagt da politibetjenten vurderet den var så ombygget/tunet at den ikke var identisk med den oprindelige registreringsattest.

Så bliver min bil undersøgt af en syns mand hos politiet og der efter hiver de mig i retten, for at få "godkendt" deres beslaglæggelse af min bil, som jeg desværre taber.

Der efter giver politiet bilen videre til Told og Skat hvor deres folk skal vurdere bil.

Deres første forslag er en ny reg. afgift på 102,054 pga. eftermonteren af kompressor, bremser, indsug og div. Det forslag godkender jeg ikke da jeg syntes det er helt sindssygt!!. 35 dage efter kommer deres anden forslag på sammen beløb. Jeg for fat i flerepersoner hos fstyr, som desværre kun kan gi Skat ret, da de følger reglerne 100% så der ikke noget at gøre ved det.

Så jeg "godkender" deres forslag og der efter for jeg en bøde på 40.000 for det jeg har lavet ved bilen. Bøden er udregnet på baggrund af den nye reg. afgift.

Endnu mener så skal man betale for at de opbevarer enes bil og for de gange de har brugt autotransport til bilen også har de taget pladerne fra bilen.

Så ialt skal jeg betale en regning på 158.054.

Jeg har stadig ikke fået bilen tilbage nu, da man først for bilen tilbage når har betalt alle pengene.

Bilen kan stadig ikke syns som den er, selvom jeg har her betalt ny afgift!!!

Så det kan sku ikke betale sig at tune biler i Danmark.

Regner med jeg for bilen tilbage om små 14 dage:-)

http://www.bilgalleri.dk/html/gal_visbil.asp?ID=101628

Re: Identitetsskifte

: 4. dec 2009, 12:12
af svan
selvom det er ford så er det fanme godt nok sygt det der, enig i at manden ikke skal betale afgift af en bil der ikke kan indregistreres/synes, men det er typisk skat, spørgsmålet er hvad de vil sidestille den med, det plejer jo at være beregningsgrundlaget for et identitetsskifte og dermed må man også kunne få det godkendt, er der ikke noget at sidestille den med er der heller noget beregningsgrundlag og dermed skal han ikke betale afgift.
Men det er fint nok at han får en bøde for at køre i en tunet bil som ikke kan godkendes, og ok at den skal til syn når tuningen er fjernet, meeeeen det skulle kunne holdes i 5-10000 i det hele.

svan

Re: Identitetsskifte

: 4. dec 2009, 12:34
af Andy
Jeg er helt enig med dig svan, hvordan fanden opgør man et beregningsgrundlag af en ulovlig bil. Jeg er revisor i et af danmarks største revisionsselskaber og jeg tager lige fat i en af vores afgiftseksperter i dag. Jeg har været i kontakt med Kevin som er ejer af bilen og han siger at han har haft advokat til at kigge på det.

MEN bare fordi SKAT siger noget er det langt fra altid rigtigt. Selvfølgelig skal man tage sin straf, men jeg synes nu det er lidt synd for manden.

Bøden er i øvrigt primært, fordi at manden har kørt rundt uden at have betalt korrekt registreringsafgift. Ikke pga. den ulovlige tuning.

Re: Identitetsskifte

: 4. dec 2009, 12:43
af ICON
Som udgangspunkt er tuning på den eksisterende motor ikke afgiftpligtig, det. Men når man begynder at bygge om på bremser, undervogn, gearkasse, topstykke etc., så mener t/s at bilen skifter identitet. Hvis man monterer en std. motor fra en anden bil, som overstiger 20%, så skal der også svares afgift af ombygningen, men ikke hvis det drejer sig om den originale motor.

Sakset fra Protune.dk:
Motortuning er tilladt så længe det sker på den originale motor eller en senere ilagt tilsvarende motor. Der er her ingen procentgrænse for effektforøgelsen. Generelt for alle typer motortuning gælder, at når tuningen får karakter af en motorombygning, eksempelvis når der foretages væsentlig indgreb, fx ved udskiftning af topstykke, motorblok eller krumtap, vil dette blive sidestillet med et egentlig motorskifte.

Motoren kan udskiftes, men udskiftningsmotoren må højst have 20 pct. større effekt (DIN-HK) end køretøjets originale motor. Hvis effektforøgelsen overstiger 20 pct., skal der betales ny afgift af køretøjets aktuelle værdi. Beregningsgrundlaget for udregning af effektforøgelsen er begge motorers effekt som nye. Det er fabrikkens angivelser om motoreffekt, der bruges.

En motor består af mange enkeltkomponenter, men vigtige er især topstykket, motorblokken og krumtappen. Udskiftning af en eller flere af disse komponenter (fx til indsprøjtningstopstykke), eventuelt kombineret med udskiftning af andre dele, betyder at der skal betales afgift af køretøjet, hvis effektforøgelsen overstiger 20 pct. Motorombygningen sidestilles i disse tilfælde med en egentlig motorudskiftning.

Hvis der samtidig med motorudskiftning/motortuning også foretages udskiftning af støddæmpere, bremser, gearkasse, differentiale eller andre ændringer, kan det betyde, at køretøjet mister sin afgiftsmæssige identitet, og der skal betales afgift, også selv om effektforøgelsen ikke overstiger 20 pct. Det gælder, hvis der er tale om helt eller delvist modelskifte.
Et konkret eksempel fra told og skats hjemmeside
Volvo 245 DL med B 21 A, 100 DIN HK karburatormotor tunes på følgende måde:

Der drejes 1,7mm af stemplerne for at sænke kompressionen til 7,5 : 1.
Indsugningsmanifold ombygges /ændres for at gøre plads til indsprøjtningsdyser.
Komplet indsprøjtningsanlæg monteres.
Garrat Volvo Turbo monteres.
Intercooler monteres.
Effektforøgelse ca. 40 pct. til 140 DIN HK.
Ovenstående betragtes som afgiftsfri motortuning, også selv om der var fræset/boret huller i topstykket til indsprøjtningsdyserne.
Jeg er i øvrigt enig i, at det virker mærkeligt, at man kan betale afgift af en ombygning som "ikke findes". Det kan i værste fald blive meget dyrt, da T/S må anslå prisen :?

Re: Identitetsskifte

: 4. dec 2009, 12:48
af kimhemm
Kan vi ikke holde det til en tråd ??

http://www.vagcars.dk/phpbb/viewtopic.php?f=2&t=25129