EcoPede skrev:Hey håber nogen kan gøre mig lidt klogere på VW reservedele.
1)
Er der kvalitets forskel hvis vi samligner en original VW bremseskive med en hovwdiaudi skive og en thansen skive?
Hvis ja, er det i bremseevne, levetid, pasform eller andet kvalitets forskellen ligger?
2)
Har hørt om ETKA...kan man bestille dele med programmet hjemmefra eller blot finde dem samt deres vare nr og evt bruge programmet som rep bog ?
3)
Hvor handler i når det ikke er VW, reservedele, styling, tuning ? links pls

ad. pkt. 1.: ja der er forskel, og nej der behøves ikke være forskel på VW og hovwdiaudi dele, mange gange er det de samme skiver ect. fra samme fabrik men bare i forskelig kasse, thansen handler skiver i fjernøsten og derfor billigere end mange andre, kvaliteten (hvis du søger her i forum) er for manges vedkommende pr. erfaring dårligere end hos VW og hovwdiaudi, det er dog værd at bemærke at VW også har en alternetriv serie i deres reservedele, dvs. at vw reservedelsnummer har koden
alt i slutningen af nummeret, det handles langt billigere end originale vw dele, jeg købte f.eks. bagerste hjullejer ved min lokale vw forhandler på alternetriv nummer, han var faktisk kun 50 kr. dyrere end thansen, men lejet var præcist det samme som originale lejer, bare i anden kasse.
ad. pkt. 2.: ETKA koster penge, der findes gratis kataloger på nettet, det jeg selv personligt bruger finder du her:
http://www.wagenstad.com/index.php# søg efter din bil i ventre menu, derefter kommer du frem til det komplette katalog for din bil, dog skal du være opmærksom på at du selv skal holde øje med motorkoder osv. men et godt og billigt alternetriv til betalings kataloget (har forsøgt at hente ETKA via torrent sider, dog uden at finde en der virker)
ad. pkt. 3.:
http://www.ebay.de der er der mange der handler igennem, jeg har ikke erfaring med siden, men har læst at mange brugere her på siden har handlet igennem ebay, med stor tilfredshed.
mvh.
kbuhl