DanielB12 skrev: ↑17. jul 2023, 16:05Ikke mere end på en hver anden (el)bil, og slet ikke end en Tesla jf. @BrianDSAgger skrev: ↑17. jul 2023, 15:10Et lille sidespring: Jer der ejer en IX3, er i bange for en voldsom afskrivning de første år? Har en kammerat der mener jeg kommer til at afskrive mange penge de første år. Regner med at finansiere via banklån, 20% udbetaling, 8 års løbetid. Næsten ny bil.
Sent from my iPhone using Tapatalk![]()
Jeg tror ikke den er værre end andre biler, ej heller fordi der kommer en ny iX3 om et års tid, forventeligt.
Plus der jo eftersigende kommer mere afgift på elbiler de kommende år, og mange nye biler har lidt under en høj inflation (åbenbart, jf fdm).
Vi købte vores 23.12.22 og 1.1.23 steg den jo omkring 30k.. det er da et lille plaster på et åbent knoglebrud
Derudover, 20% er jo altid en “for lav” udbetaling hvis man ikke vil være teknisk insolvent, så snart man har kørt de første par tusinde kilometer..
Der er ikke "varslet" ny model af Ix3, fra nu, og 2024 ud.