Uanset hvad man kalder det, så ved man ikke helt hvad man får, vel? BTW min iX3 har kicksensor og touch, men ingen lændestøtte i passagerside

Uanset hvad man kalder det, så ved man ikke helt hvad man får, vel? BTW min iX3 har kicksensor og touch, men ingen lændestøtte i passagerside
Vores mangler kun touchfunktionen i iDrive-hjulet. Det blev vi informeret om ved bestillingen. Det gælder biler produceret mellem 1/3 og 1/9 (fik et snip fra forhandlerens info), så det var de ret åbne omkring.
Tjaaa, det kræver du sætter dig ind i forskellene på årgange/ produktions mdr. og hvad det betyder ja. Det synes jeg nu ikke var særligt svært. Grundlæggende er det ift. årgang fuldt udstyret, der er ingen tilvalg du skal tage stilling til om er gjort mv.Korreborg skrev: ↑8. dec 2022, 11:11Mikael M109R skrev: ↑8. dec 2022, 10:34Synes egentlig det er en af de federe ting ved Tesla, der er ikke allemulige opgraderinger og udstyrs pakker mv du skal forholde dig til. Kender du Årgang / produktions mdr. Så ved du hvilket batteri / udstyr mv der er i bilen.
Du ved jo ikke en skid. Ja software får du. Men det er en jungle at finde ud af om den har de "rigtige" lygter, eller rat varme osv. Der er det altså lettere hvis sådanne skift sker på faste tidspunkter.
Fordelen ved Tesla er, at du bare kan bestille en bil, og så får du det nyeste uanset hvornår du får leveret. Ulempen er så, at hvis man er grejluder, så kan man ikke vente til et bestemt kendt tidspunkt, og så vide at du får det nyeste.
I vores slutseddel/modelspecifikation er der angivet hvad der mangler, så det har været helt åbent fra bestillingstidspunktet. Sælger sagde det også.
De fjerner sjældent direkte features, og specificere det meget løst.HansH skrev:Fra vi bestilte vores Enyaq og til den blev leveret, blev der undervejs ændret i specifikationerne.
En feature vi havde bestilt udgik, og i stedet blev noget andet indført.
Jeg spurgte derfor sælger hvordan vi var stillet ... når vi nu vidste at vores bil ville blive produceret efter denne ændring.
Svar: "Bilen leveres som I har specificeret den på købstidspunkt. Også selv om de nu har ændret undervejs"
Hvordan fungerer det med Tesla når man bestiller ny ... samme måde ? Eller må man vente spændt og se hvilken bil der dukker op (sådan lettere overdrevet) ?
Alle Y SR har fået dem fjernet og mener alle Y efter 10/2022 har fået dem fjernet eller gradvist så tænker det er det samme for model 3?TorbenRasmussen skrev:Hvornår fjernede de P-sensorerne? Min har det og det var jeg sq glad for. Men det var rent held... Det stod ingen steder, så det var først da jeg prøvede den, at jeg kunne se at den havde rigtige sensorer.
Hva’ så, hvordan er den nye bil???Kevinff skrev:Alle Y SR har fået dem fjernet og mener alle Y efter 10/2022 har fået dem fjernet eller gradvist så tænker det er det samme for model 3?TorbenRasmussen skrev:Hvornår fjernede de P-sensorerne? Min har det og det var jeg sq glad for. Men det var rent held... Det stod ingen steder, så det var først da jeg prøvede den, at jeg kunne se at den havde rigtige sensorer.
Radar skulle dog blive aktiveret om en måneds tid hvor man så håber på det også aktiverer radar “p sensor” meeeeeen nu er det Tesla vi snakker om
Fed for ham der har fået denANAJ skrev:Hva’ så, hvordan er den nye bil???Kevinff skrev:Alle Y SR har fået dem fjernet og mener alle Y efter 10/2022 har fået dem fjernet eller gradvist så tænker det er det samme for model 3?TorbenRasmussen skrev:Hvornår fjernede de P-sensorerne? Min har det og det var jeg sq glad for. Men det var rent held... Det stod ingen steder, så det var først da jeg prøvede den, at jeg kunne se at den havde rigtige sensorer.
Radar skulle dog blive aktiveret om en måneds tid hvor man så håber på det også aktiverer radar “p sensor” meeeeeen nu er det Tesla vi snakker om
Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
Måske Kevin har glemt at han indtastede dankort-oplysningerne ved oprettelse af app’en, så nu får at se om hans kassekredit er lige så gavmild som Mortens
Spørg Tesla. Det var i hvertfald nemt at få appen til at bugge så jeg kunne komme ind selvom mobil adgang ikke var sat opTorbenRasmussen skrev:Hvorfor får man den assigned før den er købt?
Og hvis du bruger teslafi eller teslmate har du bogstaveligt talt gemt alt info om bilen under kørsel fra hastighed til dæktryk til om varmen er tændt og i givet fald hvilken temperatur fører og passager havde sat den på for hver 10 sekund eller sådan noget.TorbenRasmussen skrev: ↑10. dec 2022, 18:12Deres app giver adgang til lidt for mange info. Konen og jeg bruger begge app’en og man kan jo se alt hvad der sker i bilen imens den kører.
Samme her - men ikke desto mindre, så kan man sige det er vel til dels befriende at de er ærlige omkring det. Dengang vi havde indbrud i bilen kunne vi se i loggen præcis hvornår de var hvor i bilenTorbenRasmussen skrev: ↑10. dec 2022, 19:27Vi kører i forvejen “find min iPhone” på alle i familien, så det er ikke overvågning vi bekymrer os om. Min kone må gerne tracke mig 24/7. Jeg har ikke noget at skjule, men det er bare lidt vildt at det skulle være nødvendigt at kunne følge med i hvad kabinevarmen er sat til![]()
Har lige købt Tesla til fruen og er total uvidende omkring Tesla app mv. Skal hente den næste uge så skal jeg hente app og registrere mig selv og fruen inden afhentning eller skal jeg have stelnummer osv før jeg kan komme igang?TorbenRasmussen skrev: ↑10. dec 2022, 19:27Vi kører i forvejen “find min iPhone” på alle i familien, så det er ikke overvågning vi bekymrer os om. Min kone må gerne tracke mig 24/7. Jeg har ikke noget at skjule, men det er bare lidt vildt at det skulle være nødvendigt at kunne følge med i hvad kabinevarmen er sat til![]()
@mortenmol - den proces må du da gennemgå oftere end gennemsnitsdanskeren betaler med MobilePay !stadil skrev: ↑11. dec 2022, 16:17Har lige købt Tesla til fruen og er total uvidende omkring Tesla app mv. Skal hente den næste uge så skal jeg hente app og registrere mig selv og fruen inden afhentning eller skal jeg have stelnummer osv før jeg kan komme igang?TorbenRasmussen skrev: ↑10. dec 2022, 19:27Vi kører i forvejen “find min iPhone” på alle i familien, så det er ikke overvågning vi bekymrer os om. Min kone må gerne tracke mig 24/7. Jeg har ikke noget at skjule, men det er bare lidt vildt at det skulle være nødvendigt at kunne følge med i hvad kabinevarmen er sat til![]()
Da jeg købte min(Brugt) havde jeg oprettet en konto Tesla og hentet appen i forvejen, da jeg hentede bilen overførte forhandleren den til min Tesla konto fra deres, og det var det, gik nemt nokstadil skrev: ↑11. dec 2022, 16:17Har lige købt Tesla til fruen og er total uvidende omkring Tesla app mv. Skal hente den næste uge så skal jeg hente app og registrere mig selv og fruen inden afhentning eller skal jeg have stelnummer osv før jeg kan komme igang?TorbenRasmussen skrev: ↑10. dec 2022, 19:27Vi kører i forvejen “find min iPhone” på alle i familien, så det er ikke overvågning vi bekymrer os om. Min kone må gerne tracke mig 24/7. Jeg har ikke noget at skjule, men det er bare lidt vildt at det skulle være nødvendigt at kunne følge med i hvad kabinevarmen er sat til![]()
I skal begge hente tesla appen.stadil skrev: ↑11. dec 2022, 16:17Har lige købt Tesla til fruen og er total uvidende omkring Tesla app mv. Skal hente den næste uge så skal jeg hente app og registrere mig selv og fruen inden afhentning eller skal jeg have stelnummer osv før jeg kan komme igang?TorbenRasmussen skrev: ↑10. dec 2022, 19:27Vi kører i forvejen “find min iPhone” på alle i familien, så det er ikke overvågning vi bekymrer os om. Min kone må gerne tracke mig 24/7. Jeg har ikke noget at skjule, men det er bare lidt vildt at det skulle være nødvendigt at kunne følge med i hvad kabinevarmen er sat til![]()
Tillykke. Hvilken valgte du som din første elbil? Noget "sikkert"?
Ehm.. Altså det kommer nok an på hvordan man definerer sikkert. Det er en Taycan Sport Tourismo
Lågsus!!!
Nu ved du jo ikke hvad farve jeg har valgt endnu