Har lige opgraderet min standard Skoda radio til en VW MFD2 DVD.
Det kræver ud over MFD2 enheden et CAN Modul. Det er fordi Skoda Fabia 2 (ikke faceliftet) kun er CAN TP 1.6, men MFD2 kræver CAN TP 2.0
Efter facelift, er bilen TP 2.0 og CAN modulet skal IKKE benyttes. Her er det bare at hive den gamle radio ud og i med den nye
Modulet kan købes både hos din Skoda/VW pusher og på nettet. Hold dig fra Kufatec da deres service er lige til at lukke op og s*ide i
Modulet har org. reservedelsnummer: 5J0 035 751
Mit modul var med ledningsnet. Ved ikke om dette også er med hvis det købes hos VW/Skoda, ellers så hør dem af og de også kan skaffe det
1: Afmonter ramme
Plasticrammen der sidder rundt om den org. radio, er holdt fast af nogen plasticclips bagpå. Rammen fjernes let med fingrene eller et plastic brækjern (så det ikke laver mærker)


2: Afmonter radio
Radioen er sat fast med 4 Torx skruer. Disse fjernes og radioen trækkes forsigtigt ud (husk at fjern evt. cd)

På bagsiden sidder et såkaldt Quadlock stik. Nederst sidder 2 tapper der trykkes sammen og armen vippes op og stikket trækkes forsigtigt ud af radioen.

I den modsatte side sidder antennen fast. Ligeledes sidder en lille tap på undersiden der skal trykkes ind og antennen fjernes forsigtigt.

3: CAN Modulet
CAN modulate fungere ved at de 2 ledninger CAN1L og CAN1H går fra bilen og ind i modulet. Her bliver TP 1.6 signalet lavet om til TP 2.0, Dette signal bliver sendt ud gennem ledningerne CAN2L og CAN2H ind i radioen. De sidste 2 ledninger er strøm og stel.


4: Fjern ledninger
De 2 org. CAN/L og CAN/H ledninger i quadlock stikket skal fjernes. Det gøres ved at presse den pink tap sammen og træk den ud. Herefter kan stikkene fjernes som sædvanlig med et par papirclips eller org. afmonteringsværktøj.


De 2 org. CAN ledninger, monteres i det lille medfølgende plasticstik, så farvekoderne stemmer overens med forbindelsen til CAN modulet.

Herefter sættes stikket med de 2 org. CAN ledninger sammen med stikket fra CAN modulet (indgangsledningerne CAN1/L og CAN1/H)

5: Monter ledninger
Så skal udgangsledningerne (CAN2/L og CAN2/H) samt +12v og stel monteres i quadlock stikket.

6: Skru det hele sammen
Så skal bilen bare skrues sammen igen. Modulet kan gemmes af vejen inde bag i højre side. Sæt evt. noget skumgummi rundt om modul og ledninger, så det ikke rasler rundt derinde.

GPS antennen er monteret oppe under taget. Fjern dækpladen (eller solbrilleholder, hvis du har sådan en) og sæt antennen op på taget (den har en magnet). Træk derefter ledningen over loftbeklædningen og ned langs a stolpen. Det er nemmest at fjerne gummilisten og skub ledningen op. Derefter trækkes den under rattet og op til radioen.
7: Færdig

Evt. fejlkilder:
- Intet GPS, slukker ikke med bilen, reagere ikke på lyskontakten: CAN1 og CAN2 ledningerne er byttet om. Tjek forbindelserne igen.