Side 1 af 1

Valg af undervogn

: 4. apr 2014, 08:12
af mlundgaard
Hey champs,

Er ved at lede efter undervogn til min bette SuperB Combi 1.8tsi, 2010,
Jeg har kikket på både H&R monotube 3 40-70mm, og Bilstein B14PSS 30-50mm, prisen er stort set den samme, men jeg er lidt i tvivl om hvilken jeg skal vælge :roll:
Håber I vil komme med jeres meninger, holdninger og erfaringer.
Kunne virkelig godt bruge lidt hjælp til valget, bilen skal se godt ud, køre godt, og så skal familien ikke iføres nyrebælte inden vi skal en tur til købmanden, så er mine ideer skudt helt ved siden af :?:
Håber I vil/hjælpe

Re: Valg af undervogn

: 5. apr 2014, 08:58
af aknedude
Står i samme situation på min oct. 3 og har også været i tvivl. Men har efter langt tid detektiv arb. Fundet ud af at stort set alle de dyre fabrikater er ens. Pånær Bilstein, har valgt en ST X (5200,- på ebay.de) som er den samme som en KW variant 1. Der er kun coatingen til forskel ST er ikke rustfri. Men med engang tyndflydene rustbeskyttelse et par gange om året skulle det nok kunne holde rusten væk.

Bilstein sænker ikke nok har jeg fundet ud af. Stort set alle står med en øv følelse efter montering. Den skal skrues helt ned og så bliver den sten hård.

Re: Valg af undervogn

: 5. apr 2014, 09:14
af Gubbi
Bilstein er rigtig kram.

Gubs

Re: Valg af undervogn

: 5. apr 2014, 12:05
af Sorens2
Bilstein er mere komfortabel som HR og kan ikke sænke så meget.
Med mindre man er til det lidt hårde ville jeg tage en B14.

Re: Valg af undervogn

: 11. apr 2014, 15:11
af mlundgaard
Tak for jeres svar 8-)
Bilstein B14PSS bestilt, glæder mig

Re: Valg af undervogn

: 29. apr 2014, 11:44
af Jacek Nowakowski
mlundgaard skrev:Tak for jeres svar 8-)
Bilstein B14PSS bestilt, glæder mig
Det bliver spændende jeg har også bestilt til min R32...
Jeg kom af med 815 EUR inkl. fragt og sættet kom ca efter to dage.

Skulle være sat på i dag tirsdag men er udskudt til torsdag den 1. :lol: