Side 1 af 1

Skulle aldrig været gået igang - rengøring af motorrum på TD

: 15. maj 2009, 15:54
af ThomasMN
Jeg var lige ved at vaske i Jetta'en i dag, det skal jo til en gang i mellem :) Så fik jeg en eller anden idé om at fælgrens nok var rigtigt godt at gøre motorum rent i. Så det skulle da bare lige prøves et lille sted.

Så bevæbnet med ét stk radiatorpensel, en flaske würth fælgrens og en helvedes masse papir gik jeg igang der hvor luftfilterkassen havde siddet engang.

Det var noget svært at klare med fælgrens det, der sad under lufterfilterkassen, det var sådan noget helt tykt noget.
2.jpg
2.jpg (135.04 KiB) Vist 3483 gange

Nå så måtte jeg da lige prøve et andet sted i motorrummet. Se oppe på tårnet sådan så det ud før.
1.jpg
1.jpg (112.26 KiB) Vist 3483 gange

Jeg forsatte lidt længere

Før
3.jpg
3.jpg (124.4 KiB) Vist 3484 gange
Efter
4.jpg
4.jpg (133.98 KiB) Vist 3484 gange

Jeg tog kun lige det jeg kunne nå med den korte pensel, men nu er jeg jo tvunget til at at tage resten af motorrummet. Men skal lige have fat i noget motorrens og så skilt halvdelen af motorrummet af. Så skal det nok blive et hit. Der er lige et par enkelte steder hvor der skal klat males.

Re: Skulle aldrig været gået igang - rengøring af motorrum på TD

: 15. maj 2009, 17:20
af Philip
Kan man bare sætte bilen ved dig - og så bliver den ren i motorrummet? eller hvordan forholder det sig :lol:

Re: Skulle aldrig været gået igang - rengøring af motorrum på TD

: 15. maj 2009, 17:53
af ThomasMN
Naaaaaah det tror jeg sgu ikke lige :)

Re: Skulle aldrig været gået igang - rengøring af motorrum på TD

: 15. maj 2009, 18:03
af mart!n
du må lige holde os opdateret med billeder ;)

Re: Skulle aldrig været gået igang - rengøring af motorrum på TD

: 15. maj 2009, 18:32
af ThomasMN
Det skal jeg gøre :)

Re: Skulle aldrig været gået igang - rengøring af motorrum på TD

: 15. maj 2009, 19:13
af curl
Det ser godt ud, bare klø på, resultatet bliver rigtigt godt er jeg sikker på.

Du skulle tage og bruge noget motorrens og en trykrenser sammen med din børste. og så tag evt bundpladen af hvis du kan komme til det.

når det så er helt tørt bør du lige smøre alle bevægelige dele med noget spray fedt eller en pensel alt efter hvordan det er at komme til.

Og så få fat i motor motorfresh fra www.cartec.dk, det sprøjter du på det rene og tører motorrum og lukker klappen, et par timer efter står det hele som nyt.

Og husk så at holde os opdateret med billeder :)

Re: Skulle aldrig været gået igang - rengøring af motorrum på TD

: 17. maj 2009, 08:35
af Big-_-D
Jeg har en gammel golf du godt må fortsætte på når du er færdig :)

Jeg giver en gulerod til at hjælpe med kuren ;) heheh

Ej det må sq være fedt at kunne se sådan en forskel - havde man bare pladsen her midt i kbh til den slags rengøring :D

Big D