Side 1 af 1

Tagbøjler til Octavia 3 hatch

: 30. jun 2024, 16:55
af stevi
Jeg har aldrig haft tagbøjler før - og jeg skal primært bruge dem til lidt transport af ungernes cykler. Hvad skal jeg kigge efter - jeg har lige nu fundet Thule SquareBar Evo og så med to stk Thule Free Ride-cykelholdere. Men er jeg bedre stillet ved at købe de originale bøjler fra Skoda? Jeg har en tro på at de selv bedst kan lave noget der passer, men omvendt er Thule jo eksperter på lige det felt!

Tagbøjler til Octavia 3 hatch

: 30. jun 2024, 17:49
af EsbenJ
Jeg har nogle Skoda by Thule tagbøjler. De passede på Superb Combi 2012.
Dem må du få hvis passer på din.
Jeg har selv fået dem herinde, men har ikke længere Skoda.
Når jeg kigger på Thules konfigurator, så passer mit på Octavia Combi til og med 2019.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Re: Tagbøjler til Octavia 3 hatch

: 30. jun 2024, 21:43
af stevi
Tak, det var ellers et generøst tilbud!! Men min bil er en hatchback uden ræling, så dine bøjler passer desværre ikke👎

Re: Tagbøjler til Octavia 3 hatch

: 1. jul 2024, 06:29
af VWAU
Jeg ville købe Thule, der har den fordel, at man, når man får en anden bil, kan man nøjes med at købe et sæt nye fødder. Man kan også købe reservedele til Thule.
De original er sandsynligvis også fremstillet af Thule, men er ikke identiske. Man kan IKKE få nye fødder til de originale og man kan ikke få reservedele, fx hvis man ikke kan finde en lille dims (momentnøgle fx), så i min verden er de originale Nogo.