Side 1 af 1

Antenne stik ødelagt Octavia II

: 27. apr 2009, 21:17
af JimmyS
mit antennestik der sidder bag på min Skoda octavia Stream MP3 er gået i stykker. (ikke i radioen, men for enden af antenne kablet)

Det er sådan et lille firkantet stik, som jeg aldrig har set før, og det virker noget "klejnt".

Kan det kun fåes hos Skoda?
Bildillen havde det ihvertfald ikke, og begyndte at snakke om at det var et canbus stik, men det sidder vel ikke i antennen? Er der også noget strømforsyning til antenneforstærker ligesom på den gamle octavia?

Re: Antenne stik ødelagt Octavia II

: 27. apr 2009, 22:22
af Nisted
Det skulle meget gerne være et Fakra stik. som disse?
http://images.google.dk/images?hl=da&um ... r&aq=f&oq=

Re: Antenne stik ødelagt Octavia II

: 28. apr 2009, 19:31
af strandgaard
Selve stikket hedder et SMB vinkelstik og huset hedder Fakra. Huset kan fås hos SMC og stikket kan købes i en velassorteret elektronikbutik. http://www.bmradio.dk/product_info.php?products_id=2625

Hvis det bare er huset, der er ødelagt kan du fint undvære det. Selve stikket sidder såmænd fint nok fast i sig selv.

Re: Antenne stik ødelagt Octavia II

: 28. apr 2009, 20:19
af JimmyS
hmm jeg er måske lidt langsom, men selve vinkelstikket sad ligesom fast på kablet.

Mener du at kablet blot kan stoppes ind bag i radioen?

Eller er det fordi huset fra fakra sidder uden på stikket - så har jeg forstået

Re: Antenne stik ødelagt Octavia II

: 28. apr 2009, 21:15
af the-joshua
Tjek linket.

http://vwnavi.com/forums/showthread.php?t=7561

Det er det blå plastikhus øverst til venstre i første tråd ikke?

Den knækkede på min da jeg skulle montere navi. Jeg har endnu ikke haft behov for at bestille en. Stikket kan godt sidde nogenlunde uden.