Indlæg
af HansH » 30. jul 2021, 13:38
Jeg kan sagtens forstå at aut. reservedelsmand ikke vil bruge sin tid på at slå det op, så man kan sige pænt tak og ønske ham en go' dag, lægge på, og så taste ebay.com i sin browser.
Lidt som da der fandtes radio/TV forhandlere, og man gik derind og fik demoen og svar på sine spørgsmål, og så enten kørte direkte fra butikken til Tyskland og hentede apparatet, eller senere i forløbet - hjem til PC'en og trykkede "Put i kurv" på en webside.
Så jeg kan ikke følge emoji'en med rolling eyes, som udtrykker uforståenhed for forhandlerens indstilling.
Mht varenummer..
Som Mikkel skriver - det er desværre ikke så enkelt at der bare findes ét varenr for en komplet kofanger.
En kofanger er i ETKA opløst i sine enkeltdele, og lige præcis den kombination af de dele der giver dig en komplet R-Line kofanger, kan man kun få hvis man har :
1) online adgang til ETKA, dvs med stelnummersøgning og PR-filtrering
2) stelnummer på en R-Line referencebil
Det er sådan aut. reservedelsmand typisk ville gå til værks.
Har vedhæftet print af én af de 3 sider der findes med forkofanger i ETKA på en 2014 Golf.
Der findes 4 sider kun med kombinationer af kølegitre og omkringliggende dele, logo osv.
Blot for at give en forståelse af hvordan ETKA fungerer.
-
Vedhæftede filer
-
2014_Golf_807-010.pdf
- (270.68 KiB) Downloadet 66 gange