Side 1 af 1

Rude Toning i Sydjylland

: 1. okt 2014, 16:09
af KenZ
Hej.

Vil bare lige sige at hvis man vil have tonet ruder i sydjylland, skal man ABSOLUT ikke vælge Kellmann Skilte i Gram. Det kan han sgu ikke finde ud af.

Han har tonede min Suzuki Swift og min ibiza FR, og der var det rimelig okay. Så derfor fik han også lov at tone ruderne i min helt nye Leon ST, men hold da op det var dårligt lavet. Ringede til ham og fik en tid, en måned senere. Sendte min kone afsted og hun kommer bagefter forbi mit arbejde og viser hvordan det ser ud, og selv hun blev overrasket over var dårligt det var IGEN. Han sagde til min kone at hvis vi ikke var tilfredse nu, så skulle vi få det lavet et andet sted næste gang.

WHAT!?!?

Har lige købt ny bil til 300k+ pga vi venter tvillinger og har så tilmed "mistet" 1700kr, pga ham, TAK for lort siger jeg bare.

Nu håber jeg det bliver bedre på mandag, for der køre jeg ned til Birk Skilte og reklamer i Ribe.

Re: Rude Toning i Sydjylland

: 1. okt 2014, 18:00
af MysTiC
Ehm okay..

1. Du siger det andet arbejde var okay, rudefilm skal være perfekt hvis man betaler sig fra det.

2. Du har selv valgt at købe ny bil, prisen bestemmer man også selv, så kan ikke lige se hvad vi skal med den info :-)

Tillykke med at din dame venter sig forresten :-)

Og tak for advarslen

Re: Rude Toning i Sydjylland

: 1. okt 2014, 18:02
af Frederik DH
Jeg er sikker på du bliver glad for Tommy's arbejde... Det han plejer at lave for os er fint arbejde.

Re: Rude Toning i Sydjylland

: 1. okt 2014, 19:52
af KenZ
Tak. Ja har set en kammerats bil, som blev lavet af en kvinde/pige ude hos Birk og det så godt ud, og ikke mindst uden fejl, så håber det bliver godt :-)

Re: Rude Toning i Sydjylland

: 2. okt 2014, 08:08
af LowDog
Brugte en i toftlund for en del år siden, ved ikke om de stadig ligger der, men så mange solfilms/skiltefirmaer kan der ikke være i den by :mrgreen:

Det var 100% i orden og til med så godt at en æggeskal troede på det var fabriksmonteret i forreste sideruder :mrgreen:

Re: Rude Toning i Sydjylland

: 4. okt 2014, 13:45
af Monne
LowDog skrev:Brugte en i toftlund for en del år siden, ved ikke om de stadig ligger der, men så mange solfilms/skiltefirmaer kan der ikke være i den by :mrgreen:

Det var 100% i orden og til med så godt at en æggeskal troede på det var fabriksmonteret i forreste sideruder :mrgreen:
Næ der såmænd kun 4,,,, :mrgreen:

Re: Rude Toning i Sydjylland

: 4. okt 2014, 16:23
af SteffenR

Re: Rude Toning i Sydjylland

: 6. okt 2014, 18:16
af KenZ
Så fik jeg pillet solfilmen ud og fik konstateret at to af ruderne var ridset på inderne siden, så skal have to helt nye vinduer i :(

Heldigvis har Kellman sagt at dem vil de godt betale.

.

Re: Rude Toning i Sydjylland

: 6. okt 2014, 18:24
af Mester-C
Jeg har haft den totalt modsatte erfaring med Kellmann i Gram... vi fik tonet ruder i både vores Alfa og vores Audi A4 for et par år siden, med et rigtig fint og professionelt resultat...
Det lignede noget der var ab fabrik og var tilmed billigt.
Men det er da ærgerligt du har haft en dårlig oplevelse, håber du finder et andet sted og bliver tilfreds :)

Re: Rude Toning i Sydjylland

: 7. okt 2014, 19:37
af KenZ
Fik som sagt også tonet en Swift i 2006 og en ibiza i 2007, begge var fint arbejde, men ikke vores Leon, og fik endda lov at lave det om, men det blev det ikke bedre af :-(