Side 1 af 1
indstilling af Xenon.
: 15. nov 2009, 19:11
af MogensJ
Jeg har lidt problemer med mit xenon lys ! Det står lidt lavt og autojustere ikke ! I følge vagcom siger den bare at den ikke kan justerlyset, men nu vil jeg så selv gå ind og juster det via vagcom ! Det kan jeg så ikke den siger at block 001 og 002 ikke er tilgængelig ! Hvad kan der være galt ? Jeg burde jo gå ind og justere via vagcom ? Eller er min bil for gammel til det ?
Re: indstilling af Xenon.
: 16. nov 2009, 05:02
af ta5
Det lyder som én af dine sensore ikke har de så godt, tjek evt. i måleblokkene der kan du se hvordan dine forreste og bagerste sensor står
Re: indstilling af Xenon.
: 17. nov 2009, 17:26
af i-s
MogensJ skrev:Jeg har lidt problemer med mit xenon lys ! Det står lidt lavt og autojustere ikke ! I følge vagcom siger den bare at den ikke kan justerlyset, men nu vil jeg så selv gå ind og juster det via vagcom ! Det kan jeg så ikke den siger at block 001 og 002 ikke er tilgængelig ! Hvad kan der være galt ? Jeg burde jo gå ind og justere via vagcom ? Eller er min bil for gammel til det ?
Gæt: Du har sikkert kun haft tænding på. Xenon modulet reager først når generatoren lader. Dvs. når motor går.
Så prøv igen mens bilen står og går i tomgang.
Men det er sikkert ikke en justering. Nok nærmere en føler der fejler, eller armen på en af dem der er revet/hoppet af.
Re: indstilling af Xenon.
: 17. nov 2009, 20:43
af MogensJ
I-S : rigtigt havde første omgang bare tænding på ! Men prøvede igen med motoren igang ! Samme fejl dukkede på !
I følge hvad jeg kan se kunne den godt se de to sensor ! om de køre som de skulle kan jeg ikke lige huske lige pt !
Men kan se den foran sidder ved venstre forhjul, men hvor sidder den i bag ? ( Går ud fra den sidder på bagbroen et sted )
Hvis mine sensor er røget sig en tur , hvad ligger sådan nogle så i af pris ?
Bilen er sænket 40 mm, har det noget at sige ?
Men burde man ikke kunne juster den lidt op manualt selv om sensoren er død ? eller det kan man måske ikke ?
Re: indstilling af Xenon.
: 18. nov 2009, 19:30
af i-s
Den i bag sidder i venstre side ude ved vangen. Faktisk lige under bagsædet.
Hvis du bare har sænket bilen, så er de kommet uden for deres arbejdsområde.
Der findes nogle andre beslag til sænkede biler, så føleren kommer til at sidde korrekt. Så dem skal du skifte og køre en self-adjust med vcds.
Du skal købe:
1 x 8D0 941 291 A
1 x 3B0 505 575
Ovenstående gælder hvis det IKKE er en 4motion.
De 2 beslag koster 70 - 80 kr stykket (tysk pris), så det kan vist bedst betale sig at køre ud til den lokale SMC pusher.
Der må da være en fejlkode eller noget ??
Hvad gør du helt præcis.