Side 1 af 1

Følsomhed regnsensor Passat B8

: 14. apr 2022, 20:04
af Jan_Aalborg
Halløj som vi sagde på Fulton.
Findes der nogle justerings muligheder for indstilling af visker via regnsensor.
Min bil er alt for sulten til at viske ruden, de trin der er virker fint, men på laveste fikser jeg den lovlig aggressiv. Er 5. VAG i steg med regnsensor jeg har, de andre har været knap så sultne for at viske.

Re: Følsomhed regnsensor Passat B8

: 15. apr 2022, 06:46
af PhillOS
Er området på ruden hvor din regnsensor sidder ren for skidt og snavs?

Det er oppe i “trapez” vinduet foran/over bakspejlet.

Jeg synes nemlig at trin 1 på regnsensoren er ubrugelig, og du finder den for aggressiv 😄

Re: Følsomhed regnsensor Passat B8

: 15. apr 2022, 09:07
af heinejepsen
Nu ved jeg ikke om der er forskel på sensoren på en Passat og mit Skoda dyr, men jeg synes også den er for følsom, ville ønske der var et trin mere. Min står konsekvent på 1 tror kun jeg har haft den på 2 en enkelt gang om natten.

Re: Følsomhed regnsensor Passat B8

: 16. apr 2022, 11:44
af Jan_Aalborg
Havde Octavia E5, Superb 2018, Octavia 2020 senest, ingen af disse var så hyperaktive på trin 1 til at viske.
Ved småregn visker den hvad jeg vil kalde en tør rude. Er faktisk der hvor jeg oftes bare slår regnsensor fra.

Re: Følsomhed regnsensor Passat B8

: 5. maj 2022, 11:10
af Bent P
Jeg har haft samme bil / samme problem. Fik skiftet regnsensoren på garanti, men ingen ændring starter stadig ved næsten ingen regn. (Området over sensoren er helt rengjort).

Re: Følsomhed regnsensor Passat B8

: 5. maj 2023, 14:55
af Jan_Aalborg
Se nu havde jeg min bil til almindelig service for nogle uger siden. Der var ingen som helst snak om regnsensor, og der blev ikke lavet noget ud over almindelig service.
Imponerende nok, nu fungerer sensoren som på tidligere biler, jeg har for første gang i 2 år brug for at have den på mere end laveste trin.
Så et eller andet opdatering der er foretaget har haft indflydelse. Tidligere havde de aldrig hørt om problemet, sådan er Vag når det kommer til fejl eller noget der fungerer dårligt.
Men er glad for det virker nu.