Side 1 af 1
Test af lambdasonde
: 26. jan 2017, 23:39
af sobbenw
Jeg har fået fejlkode p0420 på min golf 5 gti, jeg vil derfor gerne måle om der evt kan være fejl på en af lambdasonderne, kan det lade sig gøre med vcds?
Re: Test af lambdasonde
: 27. jan 2017, 08:22
af Tonny
Uden at være 100% sikker så kan du gøre det med VCDS ja. Altså tjekke værdierne i en af måleblokkene for motoren og evt smide det op i en graf.
Re: Test af lambdasonde
: 27. jan 2017, 09:39
af Stefan
Re: Test af lambdasonde
: 27. jan 2017, 10:22
af sobbenw
Jeg vil gerne logge volten på foreste og bagerste lambdasonder i brug ved 2500 omdrejninger, der skulle foreste lambdasonde ligge og kører imellem 0.1 - 0.9 volt med ca 2 sekunders mellemrum, og den bagerste skal gerne ligge omkring 0.4 volt hvis jeg husker rigtigt, men jeg kan bare ikke finde ud af hvilken gruppe jeg skal logge.
stefan, jeg har prøvet denne guide, men efter guiden er der ingen fejl

men jeg vil gerne dobbelt tjekke med volten på lambdasonderne, det er jo ret meget forskel på en ny lambdasonde og en ny kat
