Det betyder at den ikke bliver siddende fremme når man tænder fjernlyset, men altid svipper tilbage til udgangspositionen.
Altså på samme måde som en knap på et tastatur.
I det følgende vil jeg kalde den type der bliver siddende fremme for "non-returning" og den der svipper tilbage for "returning".
Jeg aner ikke hvad det kaldes på dansk...
Der findes basalt set to versioner af ratelektronik til Golf VI, Octavia II FL, Superb II:
1K0 familien - anvendt >>30.05.2010
5K0 familien - anvendt 31.05.2010>>
1K0 familien er kendetegnet ved at stilkarmene på hver side af ratsøjlen er to adskilte enheder. Fjernlysstilk er non-returning.
5K0 familien er en samlet "blok" hvor stilkene er bygget sammen i et stort modul. Fjernlysstilk er returning.
Man kan ikke bare skifte en enkelt 1K0 komponent ud med en tilsvarende 5K0. Hele opbygningen omkring stilke, ratelektronik, slæbering, ratvinkelsensor, ratlås og stikforbindelser er vidt forskellig. Det vil være et lille projekt i sig selv at opgradere sin 1K0 ratelektronik til 5K0.
*** Denne artikel handler altså om at bygge en 1K0 fjernlysstilk om til returning - uden at bygge hele sin ratelektronik om til 5K0 ***
Mekanik
Fjernlysstilkens mekaniske bevægelsesmuligheder bestemmes af et lille stykke plastic på ca 2x2cm som sidder inde i stilkhuset.
Enden af stilken har en fjederpåvirket spids som kører nede i nogle "spor" i dette plasticstykke.
Hvorvidt stilken er returning eller non-returning afgøres af, om der er en kant mellem de to spor for hh.vis fjernlysposition og 0-position.
Denne kant holder fast i spidsen på stilken og får den til at blive fremme ved en non-returning stilk. Der kræves derfor en let kraft for at føre stilken over denne kant, tilbage til 0-positionen.
Returning stilkens tilsvarende plasticstykke har derimod ikke denne kant, og vil derfor, så snart man slipper den, omgående svippe tilbage til 0-positionen.
Ombygning
Der findes to muligheder for at bygge stilken om:
1. Tilpasse det eksisterende plasticstykke ved at slibe den omtalte kant væk med f.eks. en Dremel.
2. Købe en 5K0 donorstilk af den rigtige type og flytte plasticstykket fra denne over i sit eget stilkhus.
Jeg forsøgte mig først med [1] - tilpasning af det eksisterende stykke.
Efter lang tids omhyggelig slibe - samle - teste hvordan stilk bevægede sig - skille ad igen - slibe lidt mere - samle - teste .... etc. etc. etc, blev det ..... 98% godt.
Det fungerede sådan set fint, dvs. stilken svippede tilbage og alt virkede.
Meeen.. hvis man stiller en lille smule krav til sin tilværelse, så vil man ikke være tilfreds!
Man vil mærke at den ikke bevæger sig som noget der er factory made.
Det man selv kan lave, bliver aldrig lige så godt som noget der kommer ud af en støbeform.
Så det endte i stedet med [2] - donorstilk.
Afgrænsning
For at skaffe adgang til stilkmodulet, skal airbag, rat, ratelektronik og slæbering afmonteres (i den rækkefølge).
Evt. også ratvinkelsensor hvis bilen er fra før uge 22.2009.
Afmontering af disse dele er IKKE beskrevet i denne guide.
1. Man skal have hele stilkmodulet afmonteret. Det holdes fast af to clips. Her ses hvor de sidder og hvordan de udløses.
2. Den ene af de to clips er drilsk, da den er skjult. Her er vist hvordan den ser ud, når man har fået det skilt ad. Så har man en idé om hvad det er man skal ramme. Når clipsene er udløst, trækkes hele stilkhuset fremad.
3. Ved adskillelse af stilkhuset, starter man bagfra med at skrue den lille printplade af. Derefter piller man de to "slæder" op, som er markeret med røde pile. De skal ind fra bagsiden som det sidste når man samler igen. Tag en note om hvordan de vender eller referér til billedet her. De er i indgreb med armens mekanik inde i stilkhuset og skaber kontakten mellem printbanerne nede på printpladen, når armen bevæges.
4. Derefter vender man huset om og skiller det ad fra forsiden. Den grå metalbøjle skal, når man samler stilken igen, ligge inde i en slags lille "skuffe" som sidder lige under enden af stilken. Enden af stilken er den runde "pløk" med kanter, der peger skråt op til højre. Alt det hvide snask er fedt...
5. Sådan ser plasticstykket ud. Her er stilkhuset lagt ned, dvs. drejet 90 gr. mod uret for at få et bedre billede.
6. Den dims det hele handler om, kan frigøres med en meget lille flad skruetrækker og listes op af sit leje.
7. Når man køber 5K0 donorstilk, må man ikke vælge den type der hedder 5K0 953 502. Den er lavet af en producent der hedder Valeo og er ikke kompatibel med 1K0 stilkhusene. Princippet er akkurat det samme, men dimensionerne på plasticstykket er anderledes.
8. Man skal finde en stilk der hedder 5K0 953 513 (fremstillet af Kostal). Her passer plasticstykket perfekt 1:1 ned i 1K0 stilken. Find den billigst mulige på eBay. Index er totalt ligegyldigt (man skal jo kun bruge det lille stykke plastic). Find en uden fartpilot - de koster næsten ingen penge. Jeg fandt en index K til EUR 16 (+forsendelse 14 EUR). Alt i alt 30 EUR og så har man den perfekte løsning.
9. Afslutningsvis skal man lige kode [09] - BCM til at anerkende den nye returning stilk. Sæt flueben i byte 29, bit 6.
Voila!
