Turbotrim skrev:har du snakket med ham fra autoconsult vedr. dit projekt ? Jeg ved han er ikke rigtig klog, og priserne er helt i hegnet. Kunne være sjovt at høre hvad han sagde

Ja jeg har både snakket med Preben fra Autoconsult og med Skat. Jeg har også set et par eksempler på noget af det arbejde han laver, min synsmand er ikke imponeret over ham, men Skat sagde at det var ham som lavede største delen af ombygninger i DK, derfor tog jeg kontakt til ham.
Men er blevet anbefalet at vente til de nye regler træder i kraft, og i og med at Golfen ikke er færdig endnu kan jeg godt vente :p
"
Hej Gustav
For at din bil kan godkendes med den ønskede ombygning skal du:
- Fremstille bilen til syn ved en synvirksomhed.
Ved syn skal du medbringe dokumentation for de forhold, som synsvirksomheden ikke kan kontrollere.
- Betale afgift.
I forbindelse med syn af konstruktive ændringer, vil synsvirksomheden foretage en henvisning til SKAT for evt. fastsættelse af ny afgift.
Du kan alternativt kontakte en af de virksomheder, som tilbyder bistand ved fastsættelse af registreringsafgift:
http://www.autoconsult.dk/?R%C3%A5dgivn ... ingsafgift
Afgiften kan normalt ikke endelig fastsættes, før bilen er synet og godkendt i den nye udførelse.
AutoConsult kan bistå ved etablering af nødvendig dokumentation til brug ved syn.
For information om krævet dokumentation ved effektforøgelse henvises til vor hjemmeside:
http://www.autoconsult.dk/?Pr%C3%B8vnin ... C3%B8gelse
Bemærk, at Trafikstyrelsen har udsendt tanker om eventuelt kommende nye regler vedr. godkendelse af konstruktive ændringer.
Du har oplyst, at du vil ombygge din Volkswagen Golf 2 1.6 diesel fra 1991 med diverse dele fra Volkswagen Golf 3.
For nærmere analyse, bedes fremsendt:
- Kopi af bilens registreringsattest
- Oplysning om navn og adresse samt telefonnummer.
Det bemærkes, at vi vil fakturere rådgivning efter forbrugt tid.
Hilsen Preben Egelund"