Her er mit udgangspunkt inden operationen, jeg har haft meget ryste i noget tid:
Først skal spejlet køres helt ud i højre side og derefter ned til det er i bund. Der burde nu være et mellemrum øverst mellem spejlet og selve spejl kappen:
Så skal der bruges et stykke værktøj, jeg har sådan noget knustplast fra ebay, men biltema har noget ligeså godt. Det vigtigste er at det ikke ridser / skader. Sæt en klud i spejl kappen for at beskytte lakken. Spejlet vil stille og roligt give slip. Sæt spejlet modsat, så det gaber forneden og skub det ud med værktøjet som før.
Så er selve spejlet kommet af spejl kappen. Bemærk den plast ring der har der bliver brugt til at holde baghuset fast med selve spejlet:
Ta nu strømmen fra polerne. Her kan det kræves en lille flad skruetrækker til at få det fra hinanden. Vil anbefale man er ret forsigtig her og skriver ned hvad der er blå og rød:
Afdæk både ledningerne og selve spejl kappen. Det er normalt ikke et sted der er åbent mod omverden og jeg anbefaler det holdes frit for alt for meget snavs:
Jeg har brugt 2 forskellige lim, da den hvide i første omgang ikke var nok til at holde det fast. Den lille røde er bare almindelige sekundlim:
Jeg åbnede forsigtigt og sprøjtende limen ind. Derefter fik den med vat pinde og til sidst holdt jeg sammen med fingerne. Den røde kant er det hvor jeg har limet:
Her et billede af selve spejlet, mest hvis nogle gerne vil undersøge nærmere hvordan sådan et ser ud på bagsiden:
Moneterningen forgår bagfra. Først på med ledningerne (ved ikke hvorfor billedet er med fejl):
Så skal det trykkes på plads, jeg har forsøgt at markere der hvor det giver et naturligt "knæk". Det er helt naturlige fæstnings punkter, se evt. bagsiden af spejlet længere oppe i guiden:
Det færdige resultat efter operationen:
Før og efter billeder:
Alle billederne findes i stor opløsning her:
http://peecee.dk/upload/view/411449
http://peecee.dk/upload/view/411448
http://peecee.dk/upload/view/411720
http://peecee.dk/upload/view/411719
http://peecee.dk/upload/view/411718
http://peecee.dk/upload/view/411717
http://peecee.dk/upload/view/411716
http://peecee.dk/upload/view/411715
http://peecee.dk/upload/view/411714
http://peecee.dk/upload/view/411713
http://peecee.dk/upload/view/411712
http://peecee.dk/upload/view/411711
http://peecee.dk/upload/view/411710
http://peecee.dk/upload/view/411709
Tager meget gerne imod feedback fra jer.